PC Servis a prodej Vondra

Vondra Tomáš, s.r.o.

Návody

Oprava poškozených souborů outlook

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Pokud se dostaneme do situace, kdy se Microsoft Outlook donekonečna spouští a snaží se opravit nějakou chybu, je načase zkusit použít nástroj na opravu *.pst souborů scanpst.exe případně scanost.exe.PST je soubor osobních složek OST soubor offline složek.Nástroj pro opravu doručené pošty prověří pouze soubor PST nebo OST, nikoli poštovní schránku na serveru Microsoft Exchange. Nástroj určí, zda je struktura souboru neporušená. Pokud je poškozená, nástroj pro opravu doručené pošty obnoví strukturu souboru a znovu vytvoří záhlaví.

Nástroj pro opravu doručené pošty lze používat v souboru osobních složek (PST) aplikace Microsoft Outlook 97-2002 a v datových souborech osobních složek (PST) aplikace Microsoft Office Outlook 2003 a Microsoft Office Outlook 2007.

Nástroj Scanpst.exe je nainstalován při instalaci aplikace Outlook. Je umístěn v následující složce:

jednotka:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE12.

Nástroj Kontrola integrity souboru PST

 1. Ukončete aplikaci Outlook, je-li spuštěná.
 2. Poklepejte na soubor Scanpst.exe umístěný na jednotce :\Program Files\Microsoft Office\OFFICE12.
 3. Do pole Zadejte název souboru, který chcete zkontrolovat zadejte název souboru PST nebo OST, který chcete zkontrolovat, nebo klepněte na tlačítko Procházet a vyhledejte soubor.
 4. Chcete-li zadat možnosti protokolu kontroly, klepněte na tlačítko Možnosti a potom klepněte na požadovanou možnost.
 5. Klepněte na tlačítko Spustit.
 6. Pokud po dokončení prověřování stále dochází k chybám, budete vyzváni ke spuštění opravného procesu k opravě chyb.

  Záložní soubor je vytvořen během procesu opravy. Chcete-li změnit výchozí název nebo umístění tohoto souboru, zadejte do pole Zadejte název záložního souboru nový název nebo klepnutím na tlačítko Procházet vyhledejte nový soubor, který chcete použít.
 7. Klepněte na tlačítko Opravit.
 8. Spusťte aplikaci Outlook pomocí profilu obsahujícího soubor PST, který jste se pokusili opravit.
 9. V nabídce Přejít klepněte na příkaz Seznam složek.

  Seznam složek bude pravděpodobně zobrazovat složku s názvem Obnovené osobní složky, která bude obsahovat složky aplikace Outlook nebo složku Ztráty a nálezy. Obnovené složky jsou obvykle prázdné, protože jde o znovu vytvořený soubor PST. Složka Ztráty a nálezy obsahuje složky a položky, které obnovil nástroj pro opravu doručené pošty. Položky, které ve složce Ztráty a nálezy chybí, nelze opravit.

 10. Je-li zobrazena složka Obnovené osobní složky, můžete vytvořit nový soubor PST a potom přetáhnout myší položky ve složce Ztráty a nálezy do nového souboru PST. Po přesunutí všech položek můžete z profilu odebrat soubor Obnovené osobní složky (PST), včetně složky Ztráty a nálezy.

Poznámky

 • Pokud lze otevřít původní soubor PST, pravděpodobně bude také možné obnovit další položky z poškozeného souboru PST. Ve výchozím nastavení vytvoří nástroj pro opravu soubor název souboru .bak, který je kopií původního souboru PST s jinou příponou. Soubor BAK je umístěn ve stejné složce jako původní soubor. Je možné, že ze souboru BAK budete schopni obnovit položky, které nástroj pro opravu doručené pošty nedokázal obnovit. Vytvořte kopii souboru BAK a pojmenujte tento soubor názvem s příponou PST, například bak.pst. Importujte soubor bak.pst a potom přesuňte všechny další obnovené položky do nově vytvořeného souboru PST.
 • Do stejného umístění jako soubor PST bude zapsána kopie protokolu.

Nástroj Kontrola integrity souboru OST

V některých případech se při synchronizaci souboru offline složek (OST) v aplikaci Microsoft Office Outlook s poštovní schránkou na serveru Exchange mohou zobrazit chybové zprávy. Po dokončení synchronizace souboru OST a poštovní schránky mohou v souboru OST nebo v poštovní schránce také chybět některé položky. Pokud k tomu dojde, měli byste ke kontrole souboru OST použít nástroj Kontrola integrity souboru OST (Scanost.exe).

Nástroj Kontrola integrity souboru OST lze spustit pouze u souborů OST a je možné jej využít k diagnostikování a opravě potíží se synchronizací. Nástroj prověří soubor OST i poštovní schránku na serveru Exchange, porovná položky a složky v obou souborech a pokusí se párovat rozdíly v synchronizaci těchto souborů. Nástroj Kontrola integrity souboru OST nezmění vaši poštovní schránku na serveru Exchange. Nástroj zaznamená všechny rozdíly do protokolu, takže si můžete prohlédnout, jaké rozdíly nástroj vyhledal a opravil. V protokolu jsou také uvedeny všechny situace, které nástroj nemohl vyřešit a které bude nutné opravit ručně. Protokol naleznete ve složce Odstraněná pošta.

Chcete-li nástroj Kontrola integrity souboru OST použít, je třeba se připojit k účtu serveru Exchange, aby nástroj mohl prověřit soubory a složky vaší poštovní schránky. Pokud jste nastavili aplikaci Outlook tak, aby se spouštěla automaticky v offline režimu, nebude mít nástroj Kontrola integrity souboru OST přístup k poštovní schránce na serveru Exchange. Proto je před spuštěním tohoto nástroje třeba dočasně změnit nastavení spouštění aplikace Outlook.

Pokud máte problémy s otevřením souboru OST, můžete k diagnostikování a opravě chyb v souboru OST použít Nástroj pro opravu doručené pošty (Scanpst.exe). Nástroj pro opravu doručené pošty (Scanpst.exe) lze použít pro soubory OST i pro soubory osobních složek (PST). Nástroj pro opravu doručené pošty zkontroluje soubor OST nebo PST a přesvědčí se, zda je struktura souboru neporušená. Nástroj žádným způsobem nezasahuje do složky Doručená pošta na serveru Exchange.

Nástroj Kontrola integrity souboru OST (Scanost.exe) je nainstalován při instalaci aplikace Outlook do následujícího umístění:

jednotka:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE12.

Oprava chyb pomocí nástroje Scanost.exe

 

 1. Ukončete aplikaci Outlook, je-li spuštěná.
 2. Poklepejte na soubor Scanost.exe umístěný na jednotce :\Program Files\Microsoft Office\OFFICE12.
 3. Pokud je aplikace Outlook nastavená tak, aby zobrazila výzvu k zadání profilu, zobrazí tuto výzvu i tento nástroj. V seznamu Název profilu klepněte na profil obsahující soubor OST, který chcete zkontrolovat.

  Po zobrazení výzvy Připojit nebo Pracovat offline klepněte na možnost Připojit.

 4. Vyberte požadované možnosti.

  Chcete-li, aby nástroj automaticky opravil konfliktní údaje, které při kontrole nalezne, zaškrtněte políčko Opravit chyby. Není-li toto políčko zaškrtnuto, bude nástroj protokolovat problémy, ale neprovede potřebné opravy.

 5. Klepněte na tlačítko Spustit kontrolu.

Poznámka: Chcete-li zobrazit protokol kontroly, spusťte aplikaci Outlook a otevřete složku Odstraněné položky. Nástroj nekontroluje složku Odstraněné položky. Všechny problémy budou uvedeny ve zprávě s předmětem Kontrola integrity souboru OST.

Pokud v opraveném souboru odstraníme nějaké položky, velikost souboru se nezmění. Pokud chceme urychlit start Microsoft Outlook, je potřeba složku *.pst komprimovat.

Ruční spuštění komprese souborů PST

 1. V nabídce Soubor klepněte na příkaz Správa datových souborů.
 2. Klepněte na soubory osobních složek (PST), které chcete komprimovat, a potom klepněte na tlačítko Nastavení.

  Poznámka: V systému Windows Vista je výchozí složka pro soubory PST následující: jednotka:\Users\uživatel\AppData\Local\Microsoft\Outlook V systémech Microsoft Windows XP nebo Microsoft Windows Server 2003 je výchozí složka pro soubory PST následující: jednotka:\Documents and Settings\uživatel\Local Settings\Data aplikací\Microsoft\Outlook.
 3. Klepněte na tlačítko Komprimovat, klepněte na tlačítko OK a potom na tlačítko Zavřít.
 4. Problém, na který jsem narazili, je, že první komprese souboru *.pst trvala asi 4 hodiny a velikost souboru se nezměnila, museli jsme spustit kompresi ještě jednou.
Copyright © 2023 PC servis a prodej Vondra. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.