PC Servis a prodej Vondra

Vondra Tomáš, s.r.o.

Návody

Změna písmene systémového disku

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Následující text popisuje, jak změnit písmeno systémového disku ve Windows 2000/XP. Protože jde o nestandardní postup, nelze zaručit, že se po provedení dostaví kýžený výsledek či zda po restartu ještě uvidíte svá okna :-)

Ve Windows 2000/XP je možnost měnit písmena disků. Pokud máte disků v počítači více, nebo máte “šuplík” určitě jste si ve Windows užili s automatickým přiřazováním písmen své. Pokud by někdo nevěděl, jak měnit názvy disků v XP tak stačí dát Start/Ovládací panely/Nástroje pro správu/Správa počítače/Správce disků. Nebyl by to Microsoft, aby neměl omezení - Windows nechtějí umožnit změnit písmeno systémového disku. Jistě, má to svoji logiku, alespoň do toho jediného systémového a důležitého disku nebude nikdo “rýpat”.

Jenže může se stát, že název změnit prostě potřebujete - problém nastává např. při instalaci systému se zapojenou USB čtečkou karet.

Něco podobného se mi stalo vícekrát a i pár zákazníků doneslo PC s tím, že by potřebovali změnit jméno disku na standardní C: Předpokládám, že by u většiny stačilo odpojit před instalací Windows ostatní disky, jenže kdo by si vzpomněl :-) navíc ne každý chce rozmontovávat PC.

Obecně se dá říct, že písmeno systémového disku se může jmenovat jak chce, programům to nevadí, akorát nám se to může zdát divné – nezvyklé a matoucí. A proto zveřejňuji tento postup.

Změna systémového disku.

Doporučoval bych najet do nouzového režimu, ale jde to i v normální.

Spusťte regedit. Najděte řetězec HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices
pokud dáte hledat MountedDevices bude to asi čtvrtá nalezená věc. V registrech bude pravděpodobně hned vedle položka MountedDevice1 - této položky si nevšímejte.

Podívejme se podrobně na obsah HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices

V první části obrazovky uvidíte něco jako kódy zařízení ke kterým windows přistupuje, v druhé části uvidíme položky jako \DosDevices\C a zase kódy.

Z cvičných důvodů budeme předpokládat, že chceme změnít systémový disk F: na písmeno disk C:. K tomu potřebujeme mít písmeno C: volné. Pokud volné není změníme písmeno disku co C: okupuje.

Stačí najet myší na náš simulovaný systémový F: \DosDevices\F: a dát pravou myš a zvolit přejmenovat. Uděláme z toho tedy \DosDevices\C: (pozor na dvojtečku -nesmazat omylem).Po odklepnutí se po restartu disk změní na C: (pokud to vyjde)

Tímto jsme změnili písmeno disku. Čeká nás ještě jedna věc a tou je přepsat cca 2500 záznamů v registrech:-) Půlka aplikací by nám totiž po restaru a změně disku nejela, protože má v registrech uloženu cestu.
Na tuto akci si vytáhneme program Registry Search and Replace (shareware)

Nahoře nastavíme původní systémový disk a do spodní části ten nový.

Nastavení na kartě advanced – zaškrtneme H-Key users.

Takto nastavený program spustíme tlačítkem Search. Program nám ukáže každý nalezený řetězec – je to vhodné pro kontrolu. Kdyby vás odklikávání přestalo zrušte jako já při druhém nalezení odfajfknutí “Show matches” a program pojede sám.

Jakmile provedete tuto operaci vraťte se znovu ke kartě Advanced a změňte položku Search for na Values

Znovu vyhledejte a přepište cesty (bude tam jen cca 20odkazů) Tímto je celá operace hotová.

Dejte vypnout PC. Párkrát se stalo, že PC vypnout nešel a musel se vypnout přes vypínač. Počítejte s tímto a při této akci nemějte puštěné žádné programy. Proto doporučuji použít nouzový režim.

Jiným řešením je přepsat cesty v registrech po restartování a v nouzovém režimu. Jenže jsem několikrát viděl pár chybových hlášení tak to raději riskuji "špatné" vypnutí mašiny.

 

Copyright © 2019 PC servis a prodej Vondra. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.